Jaký je rozdíl mezi nivelací 1D a 2D?

12. 02. 2020, 16:01

Jeden z nejčastějších dotazů nových zákazníků směřuje k rozdílu mezi nivelacemi 1D a 2D. Připravili jsme proto animovaný obrázek, na který se můžete podívat níže. A připojujeme pár slov na vysvětlenou.

Když chceme kopat sklon, musíme znát jeho směr. Co se stane, když jsme vůči směru sklonu pootočení? Sklon se změní. A zatímco systém 1D bude nadále ukazovat již neplatný původní sklon, systém 2D sklon automaticky upraví.

Proč tomu tak je? Nivelační systém 2D oproti 1D systému obsahuje tzv. 2D čidlo. V případě nivelace iDig je to malá krabička ukrytá v kabině, která sleduje příčné naklonění stroje, podélné naklonění stroje a natočení nástavby (tzv. kompas). Díky tomu systém 2D v reálném čase upravuje požadovaný sklon terénu vůči rypadlu podle toho, jak je k němu zrovna stroj otočený.

1D systém je proto vhodný spíše pro stavby liniového charakteru, u kterých se nemusíte moc natáčet. Typicky se jedná o inženýrské sítě (především kanalizace), základové pasy, úzké komunikace.

Nivelaci iDig Touch 1D lze povýšit na 2D připojením 2D čidla (software systému se nemění). Je to stejně snadné jako dodatečné připojení svahové lžíce, naklápěcí hlavy nebo naklápěcího rotátoru.

Přesto české stavební firmy jdou do 2D systému hned od začátku, protože je univerzálnější, a ve spojení se sledováním naklopení lžíce se s ním rychle, pohodlně a precizně srovnají a vysvahují i velké a členité plochy vyspádované v jedné nebo ve dvou osách (1D umí jen jeden směr spádu).

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Výkonnostní, reklamní ani cílená cookies nepoužíváme. Jen cookies zajišťující funkčnost webu.