Zvolte svou zbraň

Zvolte svou zbraň

01. 09. 2017, 16:56

Jde o to odjistit hydrauliku, správně namířit lžíci a udělat rovinu jako když střelí. Zaváhání sice nestojí život, ale peníze a čas jsou také cenné komodity. Nenechte si krást jedno ani druhé a udělejte ze svých rypadel skutečnou jednotku rychlého nasazení, která vždy míří do černého. Potěšte investory, dodavatele a další Vaše zákazníky, pro které jsou důležité náklady a termíny. Ukažte jim, na koho se mohou spolehnout. A přitom zažijte skvělý pocit svobody a nezávislosti.

Nabízí se však otázka, do jaké zbroje jít. Máme nivelační systém iDig Classic a máme nivelační systém iDig Touch. Který z nich? Na první pohled se liší svou kontrolní jednotkou - Classic má tlačítka a menší černobílý displej, zatímco Touch nabízí velký barevný displej s dotykovým ovládáním. Oba používají stejné bezdrátové senzory, které se nemusejí dobíjet, jelikož získávají potřebnou energii z denního světla. A oba udávají v reálném čase přesnou polohu zubů nebo břitu lžíce bez ohledu na to, jak moc je zavřená nebo otevřená.

Hlavní rozdíl však nespočívá v jejich displejích, ale v jejich schopnostech. iDig Classic se dodává pouze ve verzi 1D, zatímco iDig Touch můžete mít jak v provedení 1D, tak i 2D. A iDig Touch po doplnění potřebných senzorů může sledovat i naklopení svahovací lžíce.

Obecně vzato, rozdíl mezi 1D a 2D nivelačním systémem není tak veliký, jak by se mohlo na první pohled zdát. V 1D (někdo jej označuje jako 2D bez kompasu) můžete kopat rovinu i svahy, nejlépe však jen v jednom směru bez otáčení nástavby. Jde o to, že když stroj nestojí na zcela rovném podkladu dochází při otočení svršku k výškové odchylce. Tu lze kompenzovat dodatečným mini senzorem upevněným na kabině, díky kterému se pak můžeme při tvorbě vodorovných ploch i otáčet. Nelze to tak však dělat při vytváření ploch ve spádu, protože při natočení svršku se změní úhel sklonu požadovaného terénu. A vzhledem k tomu, že systém 1D nemá kompas a neví, zda a o kolik stupňů se nástavba otočila, není schopen změněný úhel terénu přepočítat.

To ale není žádný problém pro systém 2D, který má oproti systému 1D speciální senzor, jenž snímá natočení kabiny (kompas) a současně i naklopení stroje v obou osách. Se systémem 2D tak můžete kopat dokola kolem sebe a v rychlém tempu vytvářet i rozsáhlejší plochy. Speciální 2D senzor se umisťuje do kabiny, nejčastěji pod sedačku.

Závěrečné doporučení by tedy mohlo znít následovně. Pokud kopete především liniové stavby jako je kanalizace a jiné inženýrské stavby, u kterých potřebujete znát okamžitou hloubku a spád, je pro Vás zcela dostačující iDig Classic 1D. Pokud se však ve Vašem repertoáru nacházejí větší plochy, na které používáte naklápěcí svahovací lžíci, potom je jasnou volbou iDig Touch 2D, nejlépe ve spojení se senzorem svahovky.

Poněkud v ústraní stojí systém iDig Touch 1D se schopnostmi iDíg Classic 1D, ale za cenu blížící se systému iDig Touch 2D. Tento systém je vhodný pro někoho, komu zatím stačí 1D systém, ale ví, že do budoucna 2D určitě využije. Pak mu stačí dokoupit jen 2D senzor a z iDig Touch 1D se rázem stane iDig Touch 2D. Na iDig Touch 2D lze upgradovat i z iDig Classic 1D, ale v tomto případě bude nutné kromě 2D senzoru zakoupit i celou kontrolní jednotku s dotykovým displejem.

Komentáře2

17. 09. 2017, 12:47:32
Petr - odpovědět
Dobry den mel bych zajem o cen.nab na 5t bagr.
19. 09. 2017, 08:54:44
Lopota s.r.o. - odpovědět
Dobrý den. Pana Petra jsme kontaktovali a sdělili požadované ceny. Měl zájem si systém vyzkoušet, a tak jsme se domluvili na předvedení přímo na jeho stroji, kde se mu ukážeme veškeré možnosti a rozdíly mezi 1D a 2D. Na ceny se můžete podívat v našem eshopu na https://www.nivelis.cz/nivelace-na-bagry

Zde jsou pouze nutná cookies. Výkonnostními, reklamními ani cílenými cookies vás nezatěžujeme.